Հարգելի քաղաքացիներ, ներկայացնում ենք ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի «Կանայք, խաղաղություն և անվտանգություն» N 1325 բանաձևի 2025-2027 թվականների գործողությունների երրորդ ազգային ծրագրի միջոցառումները, որոնք նպատակ ունեն բարձրացնել ԿԽԱ օրակարգի վերաբերյալ իրազեկվածությունը, խթանել կանանց մասնակցությունը և ամրապնդել համայնքների դիմակայունությունը: Մասնավորապես նախատեսվում են հետևյալ միջոցառումները.
ԿԽԱ օրակարգի վերաբերյալ իրազեկվածության բարձրացում, համապատասխան գիտելիքների և հմտությունների զարգացում կանանց շրջանում
(Կանխարգելում հիմնասյան 2-րդ նպատակի 3-րդ 5-րդ միջոցառումներ)
• 1325 երրորդ ազգային ծրագրի վերաբերյալ հանրության իրազեկվածության բարձրացում՝ արշավների, դասընթացների, քննարկումների, ԿԽԱ օրակարգի վերաբերյալ առկա ռեսուրսների օգտագործման (սոց. գովազդներ, հոլովակներ, ձեռնարկներ և այլն) միջոցով,
• ՏԻՄ-երի, պետական կառավարման մարմինների պաշտոնական էջերում, սոցիալական հարթակներում 1325 բանաձևի մասին նյութերի հրապարակում (համակարգման ապահովում):
ՄԱԿ ԱԽ 1325 ԳԱԾ շրջանակում բոլոր տեղական հարթակների համագործակցության ապահովում
(5-րդ նպատակի միջոցառումները)
• 1325-ի վերաբերյալ ամփոփիչ հաշվետվությունների տվյալների հավաքագրման միասնական հարթակի ստեղծում
• Համագործակցության խթանում, համատեղ ծրագրերի իրականացում, փոխայցելություններ, փորձի փոխանակում:
Շարունակել համագործակցությունը և տեղեկատվության փոխանակումը ԿԽԱ օրակարգի շուրջ (ԿԽԱ գործողությունների ծրագրեր ունեցող երկրների, միջազգային կազմակերպությունների, ինչպիսիք են ՄԱԿ կանայք, ԵԱՀԿ-ն, ԵՄ-ն կանանց հիմնախնդիրներով զբաղվող այլ միջազգային ու տարածաշրջանային կառույցները)